Knjige pred vama rezultat su rada na projektu Ignac Kristijanović – zaboravljeni dragulj kajkavskoga književnog jezika koji se od 1. 11. 2019. do 31. 12. 2022. provodio na Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje.
Cilj projekta bio je iz perspektiva različitih znanstvenih disciplina istražiti život i djelovanje Ignaca Kristijanovića (1796. – 1884.), plodnoga vjerskog pisca, važnoga pučkog prosvjetitelja i borca za kajkavski književni jezik.
Razdoblje njegova djelovanja dijelom se poklapa s razdobljem hrvatskoga narodnog preporoda (1835. – 1848.), no na svojemu početku i kraju izlazi izvan njegovih okvira, neposredno ga najavljujući i trajući kratko poslije njegove kulminacije, navješćujući vrijeme Bachova apsolutizma. U hrvatskoj općoj i književnoj historiografiji to se vrijeme tradicionalno proučava s obzirom na tendencije, ciljeve i ostvarenja preporodnoga pokreta zbog čega u njegovu proučavanju dominira stanovita, riječima D. Dukića, ilirocentrična perspektiva. U takvim okolnostima simultane društvene, kulturne i političke činjenice i procesi koji nisu eksplicite ili u potpunosti bili instrumentalizirani u svrhu preporodnoga pokreta nerijetko su interpretirani kao faktori otežavanja ili osporavanja preporodnih nastojanja. Kristijanovića se stoga dugo promatralo i vrednovalo iz te perspektive, pa usprkos bogatom opusu i neospornoj važnosti za hrvatsku kulturu i jezik, njegovo djelo nije sustavno istraživano.